Jakie akcesoria do systemów solarnych wyróżniamy?

507s

Systemy solarne nazywane bardzo często instalacjami fotowoltaicznymi są jednym z najefektywniejszych sposobów na ekologiczne pozyskiwanie energii. Do ich plusów należy również niska awaryjność, bezobsługowość oraz wydajność. Montując instalację fotowoltaiczną, można znacząco obniżyć rachunki za energię elektryczną. Aby jednak system mógł działać zgodnie z założeniami, musi zostać poprawnie zamontowany.

Jakie elementy są potrzebne do prawidłowego zamontowania systemu solarnego?

Systemy solarne wykorzystywane są przede wszystkim do ogrzewania wody użytkowej oraz powietrza, zapewniając tym samym komfort cieplny w pomieszczeniach. Jednym z najważniejszych akcesoriów, umożliwiających prawidłową pracę, jest zawór odpowietrzający do pionu. Montowany jest on w instalacji grzewczej, gdzie spełnia naprawdę istotną funkcję. Jego głównym zadaniem jest usuwanie powietrza z układu wypełnionego cieczą grzewczą.

W każdym systemie solarnym ciecz grzewcza przepływa przez rurę pionową, podłączoną do kolektora. Następnie jest ona transportowana przewodem pionowym. Podczas transportu cieczy może dojść do przeniknięcia powietrza do cieczy, które z czasem zacznie gromadzić się w górnym punkcie rury. Wytworzone bąble powietrza uniemożliwiają prawidłowy przepływ cieczy, powodując obniżenie wydajności systemu.

Jak działa zawór odpowietrzający?

Zawór montowany jest na górnej części rury, dzięki czemu w łatwy sposób można usunąć nagromadzone powietrze, zapewniając cieczy swobodny przepływ i utrzymując odpowiednie ciśnienie w układzie. Jego obsługa jest bardzo prosta — wystarczy raz na jakiś czas odkręcić zawór i sprawdzić, czy nie pojawiło się w nim nagromadzone powietrze. Dzięki temu niepozornemu elementowi system solarny może działać wydajnie, bez większych spadków wydajności.

Vero

Technika grzewcza i sanitarna

Więcej o Vero

Adres

ul. Myślenicka 133, 30-698 Kraków

Telefon

(012) 659-85-00 fax (012) 654-73-23

Masz pytania? Napisz do nas